MODİFİYE ATMOSFER PAKETLEME NEDİR?

 

Paketleme  birçok fonksiyonu yerine getirir: Dış faktörlere karşı ürünü korur, ürüne pazarlama değeri katar, kullanıcıya ürün içeriği ve ya ürün kullanımı hakkında bilgi verme imkanı sağlar.

Son dönemde, paketleme teknolojilerinde hızlı bir gelişim söz konusudur. Geleneksel yöntemlere kıyasla, vakum paketleme, modifiye atmosfer paketleme teknolojileri, ambalajın çekiciliğinden ödün vermeden gıda ürününü muhafaza etmenin en iyi yolunu oluşturur.

Gıda ürünleri muhafaza teknolojisi giderek önem kazanan iki faktörü dikkate almak zorundadır.

  • Ürün raf ömrünü uzatmak
  • Kullanılan katkı maddelerinin miktarını azaltmak

 

Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) Nedir? 

Modifiye Atmosfer Paketleme bu iki talebi - ürün ömrünü uzatmak ve daha az katkı maddesi kullanımı- karşılayan ve Avrupa ve denizaşırı ülkelerde giderek yaygınlaşan bir yöntemdir. Ambalajın içerisindeki gıda ürününün etrafındaki atmosferin bileşimini değiştirmeyi ifade eder. Gıdalarda oluşan bozulmalar, biyokimyasal, fizyolojik, fiziksel ve ya mikrobiyolojik kaynaklı olabilir. Modifiye atmosfer paketleme bu tür kimyasal, enzimatik ya da mikrobiyolojik reaksiyonların kontrol edilmesine olanak sağlar ve bundan ötürü üründe bozulmaya sebep olacak etkenleri önler ya da etkilerini azaltır. Birbirinden bağımsız 3 unsurun kombine edilmesiyle bu teknolojiden faydalanılır.

  • Paketleme Makinası
  • Bariyer özelliği olan ambalaj malzemesi
  • Uygulanacak gaz ve ya gaz karışımı

Modifiye atmosfer paketleme tekniğinde ürün tipine bağlı olarak,  farklı özelliklerde özel gaz ve ya gaz karışımları kullanılır. Modifiye atmosfer paketlemede en çok kullanılan gazlar arasında karbondioksit, oksijen ve azot gazı yer almaktadır.

Modifiye atmosfer paketlemenin avantajları sayısızdır:

  • Ürün raf ömrünün %50-400 uzatılması nedeniyle ölçek ekonomisine ulaşılmasına olanak sağlar, stok yönetim ve lojistik maliyetlerinin en karlı şekilde organize edilmesine imkan yaratır, dış pazarlara genişleme fırsatı oluşturur, gelirlerin maksimize, giderlerin ya da kayıpların minimize edilmesinde firmaya esneklik kazandırır.
  • En sıkı hijyen kurallarıyla uyumlu olarak uygulanan paketleme yöntemi olarak ambalajın estetik görünümünü etkilemeden maksimum ürün kalitesine ulaşılmasını sağlar.
  • Teknik açıdan pratik ve ucuzdur. Yalnız, bu tekniğin uygulanabilirliği için nitelikli bir paketleme makinası gerekmektedir.

Modifiye atmosfer paketleme geniş bir alanda uygulama alanında sahiptir ve geniş çeşitlilikte ürünlere uygulanabilir. et, sosis, salam, pişmiş ürünler, hazır gıdalar, peynir, süt tozu, kahve, meyve suyu, şarap, cips, fındık, kuru meyve, balık, su ürünleri, v.b. bu ürünlerden başlıcalarını oluşturur.

Bazı ürünlerin normal hava koşullarında ve modifiye atmosfer paketleme teknolojisi uygulandığında değişen raf ömürleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 


Ürün

Ürün Ömrü - Modifiye Atmosfer

Ürün Ömrü - Normal Hava

Tost Ekmeği

2-3 ay

10 gün

Kek

40-60 gün

10 gün

Kruvasan

6 hafta

birkaç gün

Pizza

30 gün

birkaç gün

Hamburger

30 gün

1 hafta

Pide

2-3 ay

1 ay

Mozzarella

6-8 gün

3 gün

 


Yatay Flowpack Paketleme Makinaları

Zarf Tipi Paketleme Makinaları

Bisküvi Paketleme Makinaları

Dikey Paketleme Makinaları

Termoform Paketleme Makinaları

Dolum & Kapak Kapama & Etiketleme Makinaları

Stick Paket Dikey Dolum ve Paketleme Makinaları

Sachet Paket Yatay Dolum ve Paketleme Makinası

Dolum ve Paketleme Makinaları

Bisküvi Kremalama Makinası

Otomasyon Ürün Besleme Sistemleri

Pudra Şekeri Değirmeni

Kodlama Cihazları

Kuru Pasta ve Kurabiye Makinaları