Bize Yazın

« Blog «

PAKETLEME MAKİNASI ALIRKEN

Yeni bir paketleme makinası alırken karar vermekte zorlanabilirsiniz, özellikle de işinizi büyütmek geliştirmek için düşünüyorsanız. Yeni bir makinanın işletmeye gelmesi genellikle alışılagelmiş operasyonel kalıpların dışında birtakım ön hazırlıklar gerektirebilir. Makinanın konulacağı doğru alanın belirlenmesi, makinayı kullanacak kişilerin belirlenmesi ve eğitilmesi, makinanın kullanımında gerekli olacak malzemelerin tedarik edilmesi ve emniyet ve güvenlik kurallarının yeniden değerlendirilmesi makinadan istenilen performansın alınması adına yapılması gereken önemli hususlardandır.

Paketleme makinası alırken maliyet, teknik özellikler, kapasite, kullanımdaki esneklik (farklı ürün paket dönüşüm süreleri), iş gücü gereksinimi, işçi güvenliği, gerekli taban alanı, enerji tüketimi gibi birçok etken göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.  Bunlar içerisinde dikkatle düşünülmesi gereken önemli noktalara da kısaca değinelim:

  • Paketleme makinaları endüstrisi çok farklı sektörlerde firmalara özel paketleme çözüm önerileri geliştiren geniş ürün çeşitliliğini içinde bulunduran  bir endüstridir ve bu nedenledir ki, müşterinin paketleme proseslerindeki amaçları iyi analiz edilmeli ve buna uygun çözüm önerileri sunulmalıdır. Üretici firmanız sadece taleplerinize cevap veren değil, sizin taleplerinizi anlayan, sorgulayan, ihtiyaçlarınızı belirleyen  ve size doğru çözüm önerilerini sunabilen yapıda olmalıdır.  Eğer firma talebinizi analiz etmeden, sizin ihtiyacınızı net olarak tanımlamadan size teklifini iletiyorsa bu firmaya karşı daha temkinli yaklaşılmalıdır.
  • Üretici firmaya karşı iyi niyet içerisinde ilişkilerinizi yürütün. Eğer doğru bir üretici firmayla çalışıyorsanız, size ürün çeşitleriniz, ürün ölçüleri, ürün ağırlığı v.b. sorular yöneltilecek ve örnek ürünler istenecektir. En kaliteli ürüne sahip olmak, en iyi servis hizmetlerini almak istiyorsanız, her zaman üretici firmanızın ihtiyaç duyduğu bilgileri üretici firmanıza zamanında iletin. Bu tür bilgileri paylaşmaktan, zaman ayırmaktan çekinmeyin. Bu üretici firmanızın işini ne kadar ciddiye aldığının ve size ne düzeyde kaliteli bir hizmet sunabileceğinin önemli bir göstergesidir.
  • Satın alma kararını vermeden önce üretici firmanızla tüm detayları konuşun. Paketleme makinasının kurulumu ve operatör eğitimiyle ilgili detayları netleştirin. Makinada oluşabilecek bir arıza durumunda nasıl destek alabileceğinizi sorgulayın.  Satıcı firma size satış sonrası servis hizmetleri sunabilecek yeterlilikte mi, iyi analiz edin. Bu tür sorularınızın cevabını aramak satın alma sürecinde doğru karar vermenizi kolaylaştıracaktır.
  • Kesinlikle sadece ucuz tarafta yer almayın. Sadece ucuz makinadan yana tercihinizi kullanmak orta vadede size daha büyük problemler yaratabilir. Makinadan verim alamadığınız gibi yeni makina almak durumunda da kalabilirsiniz. Bu nedenledir ki, sadece fiyata değil, makinanın oluşturduğu maliyetin yanında size sunduğu değere bakarak nihai kararınızı verin.
  • Personelinizi bilgilendirin. Paketleme makinası henüz size teslim edilmeden personelinizle yeni satın aldığınız ürünün bilgilerini paylaşın. Makinayı sadece makina kullanımıyla ilgili gerekli operatör eğitimini alan personelinizin kullanmasına müsaade edin.